Tokio Jędrzeja Borowskiego to kolejne wydawnictwo po Shenzhen/Hong Grzegorza Bojanka (o którym pisaliśmy w październiku) z cyklu Listen To The East od Pionierska Records.

Premiera nagrania, w formie kasety magnetofonowej, zbiegła się razem Targami Małych Wydawnictw zorganizowanymi w 02.03.2019 w Warszawie.

Tokio to nagrania terenowe z czterech tokijskich lokalizacji. Park Hibiya (z którego pochodzą dwa nagrania), szintoistyczna świątynia Meiji, Shibuya oraz linia Ginza (biegnąca od Shibuya do Asakusa) to miejsca przesycone japońską codziennością, która spotyka się w nich z turystami.

Dla samych Japończyków są to zapewne miejsca dobrze znane, jakich wiele możemy znaleźć w naszym najbliższym otoczeniu. Miejsc, do których zapewne istnienie byłoby dla nas tak powszednie, że nie zwrócilibyśmy większej uwagi na częstotliwość ich odwiedzin.

Dla nas ich pozorna powszedniość przeradza się w formę intymnego spotkania nie tylko z samym miastem, ale również i jego mieszkańcami. Najbardziej chyba daje się to odczuć w zarejestrowanych nieskrępowanych rozmowach, przy których mimo braku znajomości języka czujemy się tak samo nieskrępowani.

Tokio to bardzo udana pocztówka dźwiękowa. Z jednej strony można by było powiedzieć, że mógłby ją nagrać każdy. Z drugiej jednak strony kiedy ostatni raz słuchałeś nagrań z tych miejsc?

 

Link do wydawnictwa:

https://pionierskarecords.bandcamp.com/album/tokyo